OGRZEWANIE | Heat at Home

OGRZEWANIE

Heat at Home | 12 sierpnia, 2020

Wybór odpowiedniego ogrzewania jest jednym z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Ogrom możliwości i produktów dostępnych na rynku oraz trudności z podjęciem najlepszej decyzji niejednego inwestora przyprawiły o ból głowy. Przy zakupie istotnym aspektem wydaje się być cena. Niestety niektórzy nie do końca rozumieją, czym jest cena w przypadku inwestycji w instalację grzewczą. Koszty ogrzewania możemy podzielić na dwa etapy – koszt inwestycji i koszt eksploatacji.

 

Koszty inwestycji, w zależności od rodzaju ogrzewania, mogą się od siebie różnić, ponieważ poszczególne systemy mają inne potrzeby. W niektórych przypadkach możemy zaoszczędzić na konkretnych elementach instalacji. Jednak mimo wszystko będą to jedne z najbardziej kosztownych punktów całej inwestycji. Tak naprawdę nie powinniśmy szukać oszczędności na siłę. Odłożone złotówki można szybko stracić, a drobne skąpstwo prawdopodobnie zemści się na nas już we wcześniej wspomnianym drugim etapie – eksploatacji. Ta będzie trwała o wiele dłużej, generując niemałe wydatki. Rozsądnym wydaje się więc zainwestowanie większej ilości pieniędzy w energooszczędne rozwiązania na początku, by na końcu nie zapłacić więcej niż przyniosłyby nam pozorne oszczędności inwestycyjne.
Nie zapominajmy również o czasie, który musimy poświęcić na obsługę ogrzewania. Wybierzmy mądrze, chyba że chcemy, aby troska o odpowiedni poziom temperatury w budynku stała się jednym z najistotniejszych punktów dnia. Niestety najczęściej najtańsze rodzaje ogrzewania wymagają od nas bardzo dużego zaangażowania. Jest ono pomijane w wyliczeniach, a przecież nie bez powodu mówi się, że czas to pieniądz.

To, w jakim rodzaju budynku chcemy założyć ogrzewanie, nie ma większego znaczenia. Czy będzie to dom, hala produkcyjna, szkoła, szpital, kościół, domek letniskowy – wszędzie liczyć się będzie nasz komfort i przyjemność z użytkowania. Wszak chodzi nam o to, aby było nam po prostu ciepło. Nie zaznamy jednak spokoju, martwiąc się o koszty ogrzewania. Ciągłe zastanawianie się, jaki tym razem przyjdzie rachunek do zapłacenia, pozbawi nas upragnionego komfortu i poczucia bezpieczeństwa.
Koszty eksploatacji mogą być bardzo różne w zależności od zastosowanej technologii. To właśnie ten koszt powinien nas najbardziej interesować podczas planowania inwestycji i podejmowania decyzji o sposobie ogrzewania budynku. Te koszta będą nam towarzyszyły przez bardzo długi czas i chyba najlepiej byłoby, aby były możliwie jak najniższe. Składają się na nie wszystkie opłaty związane z zastosowanym paliwem, a więc kupno, opłaty abonamentowe, przechowanie, transport oraz obsługa serwisowa urządzeń grzewczych. Jeżeli przemyślimy sprawę bardzo dokładnie i przeanalizujemy jej wszelkie aspekty, niektórych z tych opłat (a nawet wszystkich!) możemy się pozbyć. Jak? Wydając trochę więcej przy inwestycji. Zainwestowanie większej ilości pieniędzy na początku owocuje dużo niższym kosztem podczas użytkowania.

 

phone